Meditácia

Naučte sa meditovať podľa Buddhu

Meditácia

a biela mágia

Najsilnejšia koncentrácia, poznanie a sebakontrola sú základnými predpokladmi pre prax bielej mágie.

V jazyku Páli, v ktorom Buddha vyučoval, neexistuje zrejme žiadne slovo, ktoré by zodpovedalo nášmu pojmu "Meditácia", hoci má meditácia v starovekej indickej kultúre bezpochyby veľký význam. Slovo, ktoré je používané pre túto duchovnú prax je slovo "Bhavana". Jeho preklad znie niečo ako "rozvoj prostredníctvom duchovného tréningu" alebo "rozvíjanie prospešných kvalít mysle". Tým sa triafame podľa môjho názoru presne do čierneho. Pri meditácii ide predovšetkým o rozvoj ľudskej osobnosti. Je to prirodzené pokračovanie vývojových procesov, akými sú napríklad prerezávanie prvých zúbkov, dospievanie dieťaťa na dospelého človeka, práca, vytváranie a uskutočňovanie vecí na svete, založenie rodiny, tvorba dlhov, či už jedného alebo iného spôsobu (sám voči sebe, napr. tým, že zablokujete svoju dušu niektorým z týchto spôsobov) a poznatkom, že aj vy starnete a raz zomriete. Skôr alebo neskôr budete nútení pozastaviť sa nad svojím životom a spýtať sa sám seba, kto ste a kde je na ceste životom - vaša životná cesta - zmysel vášho života.

Mágia Meditácia

Meditácia: Biela mágia

Meditácia je pre väčšinu z nás niečo ako tréning vo Fitness centre. V neposlednom rade, ľudia síce chodia do fitness centra, ale zvyšok času sa radi vyhýbajú akémukoľvek pohybu. Človek sa odvezie radšej autom, namiesto toho, aby išiel peši, aj keď by to bolo možné. Častokrát dáva prednosť výťahu alebo pohyblivým schodom pred samotnými schodmi. Človek sedí celé hodiny za písacím stolom a vstáva od neho len vtedy, keď si potrebuje ísť pre šálku kávy. Tým sa pohybom chápe len pohyb vo fitness centre. V každom prípade sú títo ľudia o niečo ďalej ako tí, ktorí pre svoje telo nerobia vôbec nič. Na druhej strane je človek stále na míle ďaleko od životného štýlu, pri ktorom je pohyb prirodzeným spôsobom integrovaný do života.

Ten, kto medituje, približne tak, ako sme to uviedli vyššie, sa môže samozrejme počítať ku uvedomelejším osobnostiam. Na druhej strane zostáva človek v tomto prípade ešte stále zaostalejším oproti tomu, čo by mohol robiť. Koniec koncov nejedná sa o meditovanie v tmavej komôrke, ale o lepšie uvedomenie seba samého v každodennom živote.

Mágia Meditácia

Meditácia

Namiesto prepnutia mysle väčšinu času na autopilota a rozmýšľania nad rôznymi fantáziami o minulosti alebo budúcnosti, ktoré vedú k imaginárnym rozhovorom so svojím duchom a aby sa nechal valcovať starosťami alebo niečím iným, by človek mohol radšej obrátiť svoju pozornosť na nejakú úlohu odohrávajúcu sa v prítomnosti.

Tento malý príbeh by nám mohol pomôcť pochopiť, o čo pri každodennej meditácii ide: Stretnú sa dvaja žiaci známych majstrov. Jeden hovorí: "Môj majster dokáže konať zázraky: Dokáže sa vznášať vo vzduchu (levitovať) a prechádzať ohňom. A čo vie tvoj majster?" "Taktiež vie robiť nádherné veci. Keď spí, tak spí. Keď je, tak je a keď pracuje, tak pracuje."

Neviem, či vám takéto veci z bežného života pripadajú ako zázraky. Skutočnosť je taká, že mnohí ľudia počas toho, čo pracujú sú myšlienkami niekde inde alebo zatiaľ čo jedia tak, vybavujú popritom rôzne iné práce a keď by mali spať, tak sa plný starostí nepokojne prehadzujú sem a tam.

Meditácia

v každodennom živote


Meditáciou v každodennom živote sa rozumie pozorne robiť to, čo práve robiť treba, teda neodkláňať svoju pozornosť. Mimochodom, toto nie je žiadny rozpor s Open Focus vedomím. Ide tu najmä o to, aby sme nestratili hlavný objekt pozornosti. Je to len to, že ostatné veci sú tiež povolené. Spomeňte si na vyššie uvedený príklad rozhovoru, pri ktorom sa celý čas pozorne sledoval dialóg, aj keď ostatné veci v miestnosti mohli toto vnímanie narušiť. Keby sme sa od tohto dialógu v rozhovore aj odklonili a začali vnímať iné podnety v miestnosti, nevnímali by sme ich správne. To je potom niečo celkom iné ako Open Focus.

Takže robte to, čo robíte. Alebo: Buďte so svojou prítomnosťou vždy pri práve prítomnej úlohe. Toto by bol návod pre nepretržitú meditáciu v každodennom živote. Kto udržiava svoju pozornosť v prítomnosti (pozri vyššie: Satipatthána) vytvára objekt meditácie a každý prežitý deň sa stáva meditačným objektom. Inak ako si mnohí myslia, meditácia neznamená "duševne sa odpútať", práve naopak znamená bdieť uvoľneným spôsobom. Ak sa človek nachádza so svojou pozornosťou v prítomnosti, nestratí sa v dennom snívaní. V polospánku neprechádza životom tak, ako to robia tí, ktorí sú príliš unavení než, aby naozaj vedeli vnímať to, čo sa okolo nich deje. Na druhej strane človek tiež nie je nadmieru sústredený, ako by to malo byť vyhradené pre prípad núdze.

Pohybovať sa, konať, pracovať a rozprávať v Open Focuse pri uvoľnenej pozornosti: Kto toto robí väčšinu času, medituje ako Buddha.

Kontakt.

Preložené z nemeckého originálu: Meditation

Našli ste partnera svojich snov, no neviete sa s ním dať dokopy? Dohodnite si u nás nezáväznú konzultáciu!

Máte urobiť nejaké dôležité rozhodnutie alebo neviete, čo by ste mali v súčasnej situácii robiť? Využite naše dlhoročné skúsenosti. Pomôžeme vám!

Ľúbostná mágia Logo

Všetky fotografie a ilustrácie na tejto stránke © Marion Daghan-Malenky I Pavol Malenky I Daghan-Malenky GmbH

Kto hľadá, nájde!

Nenašli ste, čo ste hľadali? Pozývame vás na naše webové stránky.

Máte problémy vo svojom ľúbostnom živote a neviete, ako ďalej? Ste práve teraz konfrontovaní s niečím, čo ste doteraz považovali za nemožné? V zmysle: „Prekliatie, démoni“? Chcete nahliadnuť do možnej budúcnosti, alebo potrebujete vedieť odpovede na vaše otázky?

Ľúbostná mágia

Nájdite rovnováhu, mier a novú inšpiráciu v našich posvätných priestoroch. U nás zažijete osobné konzultácie zamerané na ľúbostnú mágiu a spájanie partnerov.

Nemilujeme, pretože nechápeme. Nechápeme, pretože nemilujeme.
Dvom je lepšie ako jednému, pretože majú odmenu za svoju námahu.
Biela mágia Logo

Daghan-Malenky GmbH
Marion Daghan-Malenky
Pavol Malenký
Espenauer Straße 10
342 46 Vellmar
Hessen, Nemecko
Mobil DE: +49 176 3542 7368


Mgr. Monika Slivová
Brezová 6
953 01 Zlaté Moravce
Slovensko
Mobil SK: +421 902 734 483