Ako používať podvedomie pre seba
Pohár môžeme vidieť buď ako poloplný alebo poloprázdny. To ako to vnímame závisí od nás samotných. Nezmenil sa ani náš partner, ani žiadna iná konštelácia. Častokrát závisí iba od nás samotných, na čo sa zameriame. Čo sa stane, ak aj naďalej budeme žiť s ružovými okuliarmi?
Na to, aby sme to dokázali sa musíme najskôr zaoberať sami sebou. Keď sa pozrieme do zrkadla, a vidíme, že naša tvár je špinavá, tak sa nesnažíme očistiť zrkadlo, ale našu tvár. A presne tak je to aj s naším partnerom. Ak nám niečo vadí, tak by sme si o tom mali pohovoriť s našim partnerom a zamyslieť sa nad tým, prečo nám to vadí.
Napríklad: Ak sme svojho partnera vždy považovali za skvelého, ako vie všetko brať s nadhľadom, aký je sebavedomý, s akou ľahkosťou vie vyriešiť problémy, a zrazu si uvedomíme, že nám tento jeho nadhľad prekáža, a zrazu od neho chceme, aby niektoré veci začal brať vážne. Je to ale naozaj chyba nášho partnera? Človek nemôže vo všeobecnosti povedať, pokiaľ sú veci ešte akceptovateľné a odkiaľ už nie, ale môže povedať: Choďte do svojho vnútra a preskúmajte seba samého. Je môj úsudok naozaj správny? Jediná úvaha, ktorú môžeme zvážiť, je tá o pohári, ktorý je napoly plný alebo napoly prázdny. Ak si začneme partnera opäť vážiť a budeme sa k nemu správať s láskou, tak potom sa môže opäť dostaviť efekt ružových okuliarov. Nič sa nezmenilo, iba naše vnímanie reality!
Vďaka meditácii a introspekcii môžeme realitu vždy vnímať cez určité ružové alebo tmavé okuliare. Každý problém je zároveň aj príležitosťou, záleží len na tom, ako to vnímame. Samozrejme, existujú aj vážne situácie, keď je napríklad niekto chorý, nemá peniaze, alebo zomrie, tak potom sa nedá hrať navonok, že je všetko v poriadku. Je samozrejmé, že nie je všetko v poriadku a je ok, keď si ten človek poplače alebo chvíľku ponadáva, ale podstatná je tu miera. To znamená: Som smutný/á pol roka alebo niekoľko hodín? Je niekto na niekoho nahnevaný 40 % svojho denného času alebo 10 minút a potom na to zabudne? Je niekto po smrti niekoho blízkeho smutný pol roka alebo pár dní, či hodín? Človek by sa mal zamerať na to, aby problém odstránil, a to môže najlepšie vtedy, keď zameria svoju pozornosť na riešenie problému a nie na problém samotný.
Samozrejme, že človek má zdravotné alebo finančné problémy, ale tie sú riešiteľné, a keď rozšírime naše vedomie a otvoríme sa novým možnostiam, tak sa z problémov môžu odzrazu stať nové príležitosti. Stratili sme našu prácu, ale čo keď máme možnosť nájsť si ešte lepšiu? Možno sa môžeme konečne osamostatniť a to, čo nás baví, urobiť naším povolaním.
Bolo by to naozaj také zlé? Čo sa stane, keď nás naše zdravotné, alebo finančné problémy donútia zaobchádzať inak s našimi peniazmi alebo s našim zdravím? Čo sa stane, ak prestaneme fajčiť, alebo začneme s jogou alebo meditáciou? Potom sa môže ťažká rana osudu stať pre nás novou šancou a náš osud môže nabrať úplne iný smer!
Objavte silu svojho podvedomia
Problémy vo vzťahu vznikajú tak, že u toho druhého na začiatku pociťujeme radosť, ľahkosť a máme pocit, že náš život sa stáva pestrejším. Čo, ak túto radosť, ľahkosť a pestrosť vyvoláme u seba a potom to prenesieme aj na nášho partnera? Vždy sa nájdu veci, ktoré nás vedia vytočiť, alebo na ktoré sa vieme posťažovať, ale existujú aj veci, z ktorých sa môžeme tešiť. Či už je to chutné jedlo, super počasie, pekná prechádzka v parku, alebo je to nejaká drobnosť, ktorú sme si zaobstarali pre seba alebo pre svojho partnera. To nám môže dať toľko radosti. To neznamená, že problémy nevidíme, alebo že nemôžeme pracovať na ich riešení. Ale ide o to, aby sme sa týmito problémami nezničili a jednoducho si užívali život aj napriek týmto problémom. Vieme si prestaviť naše vlastné podvedomie a opätovne pociťovať radosť zo života.
V mnohých vzťahoch to po určitom čase ide všetko dolu vodou, lebo sa vraciame späť k našim starým vzorcom správania sa. Môžeme sa ale preprogramovať afirmáciami, meditáciou alebo introspekciou. Každý je pre takéto afirmácie alebo hypnózu obzvlášť vnímavý hlavne ráno, alebo predtým, ako ide spať. Preto vám odporúčame, aby ste si ráno alebo večer predstavili, aký chcete byť, ako chcete reagovať, alebo to, čo chcete dosiahnuť. Stotožnite sa s touto predstavou. Pokúste sa meditovať a sústrediť sa na svoj vlastný dych. Tak sa dostanete do stavu meditačného tranzu, v ktorom dokážete koncentrovať svoju pozornosť, a kde sa dokážete preprogramovať. Problémom nášho podvedomia je, že väčšinu vecí, ktoré robíme, robíme automaticky. Tento automatický modus nám pomáha chrániť si našu energiu. Keď sme sa učili napríklad chodiť, tak to bolo pre nás namáhavé. Keď sme sa učili jazdiť na aute, bolo to tiež namáhavé. Keď sme sa to už ale naučili, tak mozog prechádza na automatizmus, ktorý je nenamáhavý. Problém ale nastáva, ak sme zvyknutí určitým spôsobom agovať alebo reagovať s našim partnerom a tieto reakcie nie sú pre nás dobré. Problém nastáva vtedy, keď vedome, ale nie **podvedome** chceme niečo urobiť, napr. prestať fajčiť.
Ak na to naše podvedomie nie je pripravené, tak potom fajčiť neprestaneme. Preto je dôležité sa tým zaoberať. Prečo to robím? Človek si musí predstaviť, aký by chcel byť, a následne sa s touto predstavou stotožniť. Je pri tom naozaj nápomocné viesť si nejaký denník. Tam si môžete zapísať, ako sa cítite, aké máte ciele, a aké by ste chceli mať vlastnosti. Ako chcem reagovať, ako sa chcem správať, aký vzťah chcem mať? Viesť si takýto denník sa vám môže zdať byť detinské, ale naozaj to pomáha. Ak to budeme robiť pravidelne, tak to bude mať na naše podvedomie veľký vplyv.
Každý, kto dosiahol veľké veci, ich dosiahol/dosiahla preto, lebo on/ona mal/a svoje ciele priamo pred očami a neustále na ne myslel/a. On/ona si svoje priania neustále predstavoval/a, a to až do doby, kedy to dokázal/a. Túto silu nášho podvedomia by sme mali použiť aj na premenu nás samotných. Ak budeme aj naďalej žiť náš život tak ako doteraz, tak žiadnu zmenu nedosiahneme. Mali by sme sa zaoberať našimi myšlienkami, pocitmi a naším podvedomím, a pravidelne by sme si mali do denníka zapisovať, aký by sme chceli byť, a to na všetkých úrovniach: na finančnej úrovni, vzťahovej, zdravotnej, pracovnej, duchovnej, spirituálnej…
Veľmi často sa stáva, že ľudia majú zlú motiváciu v tom, že chcú zarábať veľa peňazí, aby mohli žiť pokojným životom. Ale bude to potom tak aj naozaj? Bohatí ľudia majú potom strach o svoje peniaze! Možno chcete veľa peňazí kvôli tomu, aby ste získali uznanie? Myslíte si, že ho takto získate? Čo ak na vás budú potom ľudia pozerať s nedôverou, lebo si budú myslieť, že máte niečo s mafiou, alebo že ste k peniazom prišli nekalými praktikami? Človek si peniaze môže priať, ale motivácia by mala byť hlboko zakorenená. Chcem urobiť napríklad niečo dobré pre seba, pre moju rodinu, pre svoje okolie, chcem pomôcť deťom z detského domova. Alebo chcem urobiť niečo pre prírodu, alebo chcem poskytnúť iným ľuďom prácu a istotu. Ak sa vaša motivácia týka aj druhých ľudí, tak potom je očividne väčšia a s problémami budete zápasiť húževnatejšie, a len tak ľahko sa nevzdáte!
Zdá sa, ako by to s partnerskými vzťahmi nemalo nič spoločné, avšak každý považuje toho druhého za príťažlivejšieho, keď vie, že on/ona chce a dokáže dosiahnuť svoje ciele, že sa pozitívne smeje a takýmto prístupom prechádza životom! To všetko sa dá naučiť. Odporúčame vám prečítať si knižku: „Zázračné ráno“ od Hala Elroda. Táto knižka obsahuje množstvo techník, ktoré vám pomôžu zmeniť vaše podvedomie, aby ste mohli uskutočniť svoje vlastné ciele. Častokrát vieme celkom presne, čo nás oddeľuje od šťastia, alebo od dobrého vzťahu a napriek tomu to nerobíme. Ak na preprogramovanie svojho podvedomia použijeme meditáciu alebo hypnózu, tak potom sa budeme vyvíjať úplne iným spôsobom, a už nebude viac existovať to napätie medzi našim vedomím a podvedomím, a otvoria sa nám tak dvere k ďalším možnostiam.
Milujete svojho partnera a užívate si chvíle s ním, ale nebuďte na svojom partnerovi závislí. Tým pádom je celá komunikácia a spoločné bývanie úplne iné. Je to o vzájomnej podpore a vzájomnej láske.
Ste milovaní Božou Matkou a Božím Otcom, pretože ste Božím dieťaťom. Precíťte hlbokú pravdu, ktorá je ukrytá v týchto slovách.
Vypočuj si meditáciu (mágia lásky) a začni s jej pomocou ešte dnes vylepšovaťsvoje vzťahy, hojnosť a sebapoznanie!
V predchádzajúcom článku sme už hovorili o tom, ako narábať so závislosťou. O tom, že potreba oslobodiť sa od závislosti, súvisí s porozumením istých skutočností. Tomu, že samota nie je zlá, a vlastne nie sme sami, a naše šťastie nie je závislé na tom, či sme s tým alebo iným partnerom, či bez partnera. Vieme, že sa to ľahko hovorí, ale ťažšie robí. Je to o našom vnútornom prijatí toho, v čo veríme. To, v čo veríme je hlboko zakorenené v nás. Ovláda nás to natoľko, až sa stávame závislí na svojej viere. Naozaj silno veríme, že potrebujeme práve tohoto partnera pre svoj život. Dokonca je to tak naliehavé, že máme pocit, že bez neho – či bez nej – náš život nemôže byť šťastný, alebo úplný. Je to také silné, že to v nás vytvára akýsi pocit bezpečia. A toto je to kritické miesto, kde sa končí láska a začína závislosť. Kde opúšťame lásku ako slobodný cit, ktorý nás povznáša vo všetkých ohľadoch života. Cit, ktorý náš život robí farebnejší a voňavejší, kedy sa naozaj zdá, že svet je tým najkrajším miestom pre život. Zamieňame jednoducho voľnosť za závislosť, lebo sa nám predsa javí, že práve tie spoločné chvíle sú príčinou nášho šťastia. A prečo o ne prichádzať? Veď jednoducho stačí byť s ním – či s ňou. Veríme tomu, že len keď sme spolu je to ONO. V podstate sa to takto istý krátky čas dá vydržať, ale nikdy to dlhodobo nefunguje. Z jednoduchého dôvodu. Vkĺzli sme do jednej veľkej ilúzie, ako do zlatej klietky. Veď je krásna, ornamentová a ešte k tomu zlatá. Buďme v nej spolu, lebo sa milujeme a nič iné, ani nikoho iného, k tomu predsa nepotrebujeme.
Dáva nám bezpečie a istotu. Vidíme z nej predsa dobre von, a k nám dnu nemôže nik, koho nevpustíme. Presne tuto začína obmedzovanie slobody vášho partnera, hoci je to ten správny partner pre váš život. Ak začnete s touto klamlivou hrou na lásku, nemôže to viesť k šťastiu alebo harmónii. Jediné k čomu to vedie je boj o moc.
Pozrime sa však na situáciu z trošku odlišnej perspektívy. Sledujme vzťah s nezaťaženým a nezávislým pohľadom. Naozaj to urobme ako nezaujatí diváci. Pozorujte sa v tej situácii. Vnímajte aké je to cítiť sa závislý – či závislá – na tom, čo partner povie, ako odpovie na váš telefonát. Aké je to cítiť sa závislý – či závislá – od toho ako partner reaguje, alebo ako sa správa? Aké sú dôsledky toho rozhodnutia, že chcete byť len s touto osobou? Čo získate? Je to naozaj to šťastie, o ktorom ste snívali a ktoré ste hľadali? Čo ste stratili, ak ste partnera uprednostnili pred mnohými inými vecami, ktoré ste mohli mať, či akciami, na ktorých ste sa mohli zúčastniť? Všimnite si tiež iné svoje vzťahy. Vzťahy s dobrými priateľmi, alebo členmi rodiny, na ktorých nie ste závislí. S ktorými vám je len jednoducho dobre. Zistite, čo je tam iné. Ako sa cítite tam? Čo je tam odlišné?
Robte svoje pozorovanie úprimne a čestne. Vidíte, o čo ide? Vy zistite, čo chcete cítiť. Vy rozhodnite, čo urobíte. Jedine vy sami so sebou to môžete urobiť!
© Daghan-Malenky GmbH / Foto © istockphoto.com / anouchka / pixdeluxe / Pavol Malenký