Magické sviatky

Biela mágia

Imbolc (Hromnice 1. február)

Imbolc (Hromnice)

Počas čarodejníckeho roka oslavujeme 4 veľké sabaty (Imbolc, Beltane, Lugnasadh, Samain) 4 malé sabaty (Jarná a jesenná rovnodennosť a letný a zimný slnovrat) a 13 esbatov, teda nocí kedy je spln.

Imbolc je jeden z ôsmich pohanských sviatkov, ktorý je zasvätený keltskej bohyni Brighid a tradične sa oslavuje prvého, prípadne okolo 1. februára, ale už musia kvitnúť snežienky.

Tento sviatok je sviatkom svetiel (ohňa, či sviečok - ktoré sa vyrábajú práve teraz, tzv. hromničky) a značí dobu, kedy zima začne pomaly strácať svoju silu a dá priestor slnečnému bohu - dominanciu preberá letná časť roka. Taktiež sa viaže k mlieku a všetkému čo s tým súvisí, (rodia sa jahňatá) a preto aj jedlá v týchto dňoch sú zamerané na mliečne potraviny.

V týchto časoch sa aj dosť veštilo - z kamienkov, vodných hladín a lesklých predmetov vôbec. Okrem toho, na tento sviatok sa viaže aj na chápanie času, ktorý je v našich očiach často krát lineárny a naša predstava o ňom je veľmi jednoduchá: plynie od začiatku po našu smrť. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, že čas je skôr cyklický, mnoho vecí sa opakuje a dáva nám príležitosť učiť sa a rásť.

Tento sviatok je vhodný čas aj na meditácie a regresy a časom vhodným na predsavzatia do Nového roku.

Sviatok svetiel, ohňa, ženstva, uzdravenia a inšpirácie. Symboly zimy sa spaľujú v ohni. Pramenitá voda sa varila v kotlíku a keď vychladla omývala sa ňou tvár. Mala vraj schopnosť zmeniť zimnú starenu na jarnú pannu. Patrónkou tohto sviatku je jarná severská bohyňa Brighid, patrónka kováčov a liečiteľov. Ľudia plietli tzv. korune svetla – kruh zo sviečok, jarabiny a myrhy. Rimania túto noc zasväcovali Venuši, kedy ľudia zapaľovali sviečky v dome, vynášali von pochodne. Aj dnes sa tento sviatok oslavuje, i keď možno jednoduchšie – zapálením krbu či sviečok v každej miestnosti domu.

Foto: © Pleasureofart - Istockphoto.com I pmalenky